Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
24 Ekim 2011 - 15:25

FİZİKSEL AKTİVİTE VE KANSER Düzenli ve ılımlı egzersiz alışkanlığı kalın bağırsak ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Gelişmiş toplumlarda kalın bağırsak kanseri görülme sıklığı diğer toplumlara göre daha fazladır. Nedenine gelince; araştırmacılar, yağdan zengin diyetleri ve sakin bir hayat yaşamı sürdürmeyi suçlamaktadır. Birçok çalışma fiziksel olarak formda olan insanların kalınbağırsak kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.


     Aynı şekilde, düzenli ve ılımlı egzersizin meme kanserinin önleyebileceği düşünülmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapan kadınların yapamayanlara göre meme kanserine 1/3 oranında daha az yakalandıklarını göstermektedir.
     Prostat kanserinin artmış testosteron düzeyiyle ilişkili olduğu ve düzenli yapılan egzersizin testosteron düzeyini düşürdüğü bilinmektedir. Sürekli olarak egzersiz yapan erkeklerde prostat kanseri çok daha az oranda görülmektedir.
     Bir çalışmada, haftada 4 000 kaloriden daha fazla harcama gerektiren egzersizleri yapan erkeklerde prostat kanseri anlamlı oranda daha düşük, buna karşılık 1 000 kaloriden daha az egzersiz yapan erkeklerde ise anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur.Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © antiagingtr.com Tasarım : bayburt.net