Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
24 Ekim 2011 - 15:24

FİZİKSEL AKTİVİTE VE ŞİŞMANLIK İLİŞKİSİ Egzersizler fazla kiloların azaltılmasında önemli katkıları olmaktadır. Ancak fazla kilosu olan insanların bu egzersizlerden sonuç alabilmeleri için yoğun bir çaba göstermeleri şarttır.

 


Birçok kişi belli bir süre yapılan aerobik, yüzme, yürüme veya koşmaların mükemmel bir kilo kaybına neden olacağına inanır. Oysa bu inanış yanlıştır. Elbette aerobik egzersizleri yapmadan önce ve yaptıktan sonra tartıldığınızda yaklaşık yarım kiloluk bir fark görülebilir. Ancak bu kayıp, terleme sonucu suyun atılmasından ibarettir, vücutta biriken yağın değil. Sadece su kaybedildiği için bunun geçici bir kayıp olduğu da bir gerçektir. Sonraki saatlerde vücut bu kaybı önlemek için gereksinimi olduğu yeni sıvıları alacağından eski kiloya dönmek doğrusu çok da kolay olacaktır .

ŞİŞMANLIĞIN ÖNLENMESİ
Egzersizler düzenli yapılırsa ancak kilo verdirir.

Doğrusunu isterseniz kilo vermek için aylar boyunca hiç bıkmadan düzenli bir şekilde egzersiz yapıldığında ancak bundan yarar görülebilir. Düzenli olarak yapılan bu gibi hareketlerin, vücudun sindirim mekanizmasını hızlandıracağını ve fazla olan kalorilerini daha verimli bir şekilde yakabileceğini söyleyebiliriz. Hareket etmek demek sadece koşmak, yüzmek ya da aerobik yapmak demek değildir. Eğer koşmaktan hoşlanılmıyorsa, alışverişe giderken arabaya binmek yerine tempolu olarak yürümek bile kilonun korunmasına yardımcı olacak ve vücudun daha zinde kalmasını sağlayacaktır. Dengeli bir diyetle desteklenmiş ve düzenli olarak yapılan egzersizlerin sonucunda kalıcı bir kilo kaybı sağlamanın daha kolay olduğu muhakkaktır.

EGZERSİZ-ŞİŞMANLIK İLİŞKİSİ

Düzenli egzersiz yapılınca başlangıçta vücut ağırlığında önemli azalmalar olur. Yağ dokusu azalırken başta kas kitlesi olmak üzere yağsız vücut kitlesi artar. Egzersiz programı 3 ayı aşınca yağsız vücut kitlesi artışı durur fakat vücudun gerçek dengesi oturmaya başlar. Yağlar vücudun en zor yakacağı besin grubudur. Yakılmaları için karbonhidrat ve proteinlerden daha fazla oksijene gereksinim duyarlar.

Hem kalori kaybettiren hem de kaslara bol miktarda oksijen gönderen aerobik egzersizler en uygun olanlardır.
Hareketsizlik durumunda damarlarda yağ birikimi olur. Giderek daha az hareket edilmesi kalp ve damar sisteminin direncini azaltmaktadır. Aerobik egzersizler kalp damar sisteminin verimliliğini muhafaza eder ve kalp kaslarını çalıştırır, ciğerleri havayla doldurur . Kan damarı duvarlarının esnek olmasını ve metabolik artıkların vücuttan atılmasını sağlar. Bir aktivitenin aerobik olabilmesi için vücudumuzda büyük kas gruplarının çalıştırılması icap eder

 

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © antiagingtr.com Tasarım : bayburt.net